Aan de slag met
80 jaar vrijheid

Wil jij aan de slag met 80 jaar vrijheid maar weet je nog niet hoe? Op deze pagina helpen we je op weg! Blader door alle projecten en evenementen en laat je inspireren over hoe je jouw herdenking, viering of programma vorm kunt geven.

Laat je inspireren

De projecten, evenementen en activiteiten die je op deze pagina vindt, zijn van externe organisatoren en partijen die zich bezighouden met herdenken, vieren en het levend houden van de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. Ben je geïnspireerd geraakt en wil je meer weten over het betreffende onderdeel, neem dan rechtstreeks contact op met de betreffende organisator via diens contactpagina.

8 miljoen gesprekken

Als er acht miljoen gesprekken plaatsvinden, is heel Nederland met elkaar in gesprek. Leer de (onbekende) ander beter kennen.

Bombing of Poems

Bombing of Poems overspoelt ooit gebombardeerde steden met gedichten, die vanuit een helikopter neerdalen op de stad.

De Schrijvers-centrale

Nodig een auteur uit voor bijvoorbeeld een lezing over de Tweede Wereldoorlog of over het thema vrijheid.

Anne Frank Krant 2025

Een lespakket voor groep 7 en 8 over het leven van Anne Frank, de Tweede Wereldoorlog en de Jodenvervolging.

Expositie: Zorg voor het verzet

Tentoonstelling in het Verzetsmuseum over Stichting 1940-1945, die tachtig jaar geleden in 1944 werd opgericht.

De luchtoorlog in Friesland

In deze expositie toont het Fries Verzetsmuseum de gevolgen van de luchtoorlog in Friesland tijdens de Tweede Wereldoorlog.

Theater na de Dam

Na de Nationale Herdenking op 4 mei spelen overal in het land ruim 130 theatervoorstellingen over de Tweede Wereldoorlog.

Vlag voor Verbinding

Maak samen de Vlag voor Verbinding door een stukje rood, wit of blauw te breien, naaien of haken.

In mijn buurt

Leerlingen in heel Nederland gaan in gesprek met ouderen uit hun buurt. Bijvoorbeeld over de Tweede Wereldoorlog.

Vrijheidscolleges

Bekende Nederlanders gaan in gesprek over vrijheid. Dat doen ze op festivals, scholen, in theaters en bibliotheken.

Ontdek de verhalen uit Groningen

Duik in de verhalen uit Groningen over de Tweede Wereldoorlog. Van bezetting en bevrijding, tot verzet en verraad.

Muziektheater: 'Ik ga op reis, Pieter!'

Een multimediale voorstelling over twee kinderen in de oorlog en over de Holocaust. Speelt in verschillende theaters.

Expo & boek: Helmen vol verhalen

Kunstproject waarin het persoonlijke missieverhaal van een jonge veteraan de inspiratiebron vormt voor een kunstwerk.

Sta een monument stil

Van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds op 4 mei staan mensen in estafettevorm stil bij een oorlogsmonument in hun buurt.

Lichtherinneringen: 3D-beeld op locatie

Zet historische locaties in Nederland op artistieke wijze in het licht en breng zo de geschiedenis van die plekken tot leven.

Podwalk '40-'45

Audio- en videotour door Rotterdam voor kinderen (11+) en hun (groot)ouders. Loop langs locaties uit de Tweede Wereldoorlog.

Expositie: Herden-kingsmonumenten

Het Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis laat het ontstaan en het maakproces zien van herdenkingsmonumenten.

Expositie: Vrijheid onder druk

Politiek gevangenschap is van alle tijden en plaatsen, laat het Oranjehotel met deze tentoonstelling zien.

Kwartetspel 80 jaar vrijheid

Kwartetspel voor kinderen over belangrijke gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog en herdenken en vrijheid.

Nationale Kinderherdenking

De Nationale Kinderherdenking 4 mei is een herdenking voor, door en met kinderen, waarin ze leren stilstaan bij vrijheid.
Tooltip contents