Drukbezochte Nationale Herdenking op de Dam

4 mei 2025

In heel Nederland zijn vandaag de oorlogsslachtoffers herdacht. Zo’n 16.000 mensen waren aanwezig bij een waardige Nationale Herdenking op de Dam, waar vooral het persoonlijke verhaal centraal stond.

Philip Freriks gaf in De Nieuwe Kerk de 4 mei-voordracht Een gewoon gezin, waarin hij vertelde over zijn broer Jantje: “Het is een alom bekende Talmoedische spreuk: ‘Wie één mens redt, redt de hele wereld.’ Als dat klopt, geldt ook het omgekeerde. Dan vergaat de hele wereld als één mens wordt gedood. Dat is precies wat er bij mij thuis gebeurde toen mijn ouders na de bevrijding de mededeling kregen dat Jantje, al bijna een maand daarvoor, was omgekomen bij de strijd om Groningen. Gesneuveld, zei mijn moeder, opdat zijn dood niet betekenisloos zou zijn.”

Getuigenissen en muziek
Er werden getuigenissen uitgesproken door korpschef van de Nationale Politie Janny Knol, veteraan Robin Imthorn, tweede generatie oorlogsslachtoffer Ank Frankhuijzen-Sierevogel en initiatiefnemers van ‘Deel de Duif’ Boaz Cahn en Selma Boulmalf. Cor Bakker & Club Classique speelden Dijkwacht, en Sure on this shining night met zang van Aylin Sezer. De overdenking en het Jiskor werden uitgesproken door hoofdkrijgsmachtrabbijn kolonel Menachem Sebbag.

Gewone mensen zoals jij en ik
Aansluitend legden de koning en de koningin tijdens de herdenkingsplechtigheid op de Dam de eerste krans bij het Nationaal Monument. Jonge spreker Marijn van der Wilk vroeg aandacht voor de moedige mensen die zich inzetten voor onze vrijheid: “Gewone mensen zoals jij en ik. In een tijd waarin goed doen levensgevaarlijk kon zijn. En toch deden ze het.”

Na de kransleggingen voor de verschillende slachtoffergroepen sprak minister-president Dick Schoof. Hij vertelde over zijn persoonlijke familiegeschiedenis en deed een oproep voor medemen  selijkheid: “Zo eenvoudig als dat klinkt, was het niet, in die oorlogsjaren. En helaas weten we dat het ook vandaag niet eenvoudig is. In een wereld vol oorlog verliezen mensen elkaar uit het oog. Verliezen we mededogen, ook in Nederland. En op de donkerste momenten horen we de echo uit het verleden.”

Herdenkingen in heel Nederland
In heel Nederland vonden herdenkingen plaats: op de herdenkingskaart op 4en5mei.nl werden 480 bijeenkomsten aangemeld.

Tooltip contents