Dichter bij 4 mei is een poëziewedstrijd voor jongeren tussen de 14 en
19 jaar rond het thema herdenken. De winnaar, Luc Stefelmanns, mag zijn of haar gedicht
voordragen tijdens de Nationale Herdenking op de Dam. Drie andere winnaars mogen hun gedicht voordragen tijdens de herdenkingen in de voormalige kampen Amersfoort, Vught en Westerbork.
Tijdens de finale op 4 maart in Maasstricht is Luc door de jury uitgeroepen tot winnaar vanwege de originele verbeelding van het onderwerp herdenken in het gedicht. “Luc speelt met klein en groot, tijd en ruimte in het gedicht. De zin ‘in een holte die niet gevuld kan worden’ is een onvergetelijke zin", aldus jurylid dichter Kasper Peters. Luc zegt zelf dat hij het totaal niet zag aankomen om als winnaar voor de Dam gekozen te worden.
220 inzendingenIn het kader van de dichtwedstrijd Dichter bij 4 mei werd op vier Limburgse middelbare scholen een gratis dichtworkshop georganiseerd, gegeven door professionele dichters: het Charlemagnecollege uit Kerkrade, het Carbooncollege uit Heerlen, het St. Maartenscollege uit Maastricht en de Philips van Horne scholengemeenschap uit Weert. De wedstrijd vond in Limburg plaats omdat daar dit jaar op 5 mei de Start Nationale Viering van de Bevrijding plaatsvindt. Er zijn ruim 220 gedichten ingezonden.
Overal in het landTijdens de finale is Luc gekozen als winnaar om op de Dam zijn gedicht voor te dragen, maar er zijn nog drie winnaars. Zij dragen hun gedicht voor tijdens de herdenkingen in voormalige kampen Amersfoort, Vught, Westerbork. Martine Ouwersloot (15 jaar) draagt haar gedicht ‘Opgesloten’ voor in Westerbork, Nienke Jansen (19 jaar) draagt in Amersfoort haar gedicht ‘Veertje’ voor en in Vught draagt Maryam Alaoui (16 jaar) haar gedicht ‘Niets meer’ voor. Een aantal andere finalisten zal hun gedicht voordragen tijdens lokale herdenkingen in gemeenten in de provincie Limburg.
LesbriefU kunt met uw klas nog steeds aandacht besteden aan poëzie en aan herdenken. U kunt daarvoor gebruik maken van de
lesbrief. Leerlingen kunnen ook zelf individueel aan de slag met de lesbrief.