Adopteer een Monument
Adopteer een Monument is een landelijk onderwijsproject waarbij leerlingen van groep 7 en/of 8 van het basisonderwijs een oorlogsmonument in hun eigen dorp of buurt ‘adopteren’. Aan de hand van dit monument leren de kinderen over de lokale geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, de traditie van herdenken en de rituelen die daar bij horen.
Wat houdt deelname aan Adopteer een Monument in?
Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Als Adopteerschool besteedt u in de klas aandacht aan de (lokale) geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en het verhaal achter het geadopteerde monument. De leerlingen maken kennis met de traditie en de rituelen van herdenken. Ze wonen - op een voor de school geschikt tijdstip - een herdenking bij het monument bij. Tijdens die herdenking leggen ze onder meer een bloemstuk bij het monument en dragen ze gedichten voor.
Wat biedt het Nationaal Comité 4 en 5 mei?
Het Nationaal Comité 4 en 5 mei treedt op als informatiepunt voor de Adopteerscholen. Het comité biedt u gratis inhoudelijke en praktische ondersteuning in de vorm van:
- een handboek met lessen, werkbladen, een verhaal van Jan Terlouw en praktische tips voor een herdenking
- een bloemenbon ter waarde van 60 euro als tegemoetkoming in de kosten voor bloemen
- oorkondes die de leerlingen als herinnering aan het project ontvangen.
- lesmateriaal dat u via de site kunt downloaden
- een unieke fotolijst waarin u jaarlijks een foto van de leerlingen bij het monument kunt plaatsen. Deze wissellijst krijgt een bijzondere plek in de school, maar in ook het gemeentehuis en de bloemenwinkel die elk jaar het bloemstuk levert. Zo nemen zo veel mogelijk mensen kennis van het project Adopteer een Monument.
- de mogelijkheid een 'eigen pagina' aan te vragen op deze website. Op die eigen pagina kunnen leerlingen foto’s, gedichten of werkstukken over de herdenking plaatsen. Op die manier verwerken ze wat ze geleerd hebben. Andere scholen kunnen inspiratie opdoen uit de herdenking van uw school.
Alle openbaar toegankelijke monumenten die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog en oorlogen en vredesmissies daarna waarbij Nederland betrokken was. Deze monumenten kunnen herinneren aan bijvoorbeeld bombardementen, het verzet, vervolging van Joden en anderen, dwangarbeid en omgekomen militairen. Ook vrede-, vrijheid- en mensenrechtenmonumenten kunnen worden geadopteerd. Monumenten in het kader van zinloos geweld en dergelijke komen niet in aanmerking. Kijk op de kaart voor een monument bij u in de buurt dat nog niet geadopteerd is
Kan elke school meedoen aan Adopteer een Monument?
Ja, basisscholen overal in ons land kunnen meedoen met groep 7 en/of 8. Ook de onderbouw van het voortgezet onderwijs is welkom bij Adopteer een Monument. Klik hier om uw school aan te melden voor dit project
